Blog

Powikłania po pijawkach – co musisz wiedzieć

pijawki lecznicze Wrocław Balanse

Niezwykle dynamiczny rozwój medycyny sprawia, że popularność zyskuje coraz więcej ciekawych sposobów leczenia szeroko pojętych chorób. Jednym z nich jest leczenie pijawkami, czyli hirudoterapia. Pomaga ono na wiele różnych dolegliwości i może okazać się zbawienne w leczeniu bólów głowy, reumatyzmu, żylaków czy wrzodów żołądka. Pomimo licznych walorów hirudoterapii istnieją również pewne minusy tej metody leczenia. Jednym z nich są skutki uboczne, które występują relatywnie rzadko i mogą przybierać różnorodne formy. 

Jak zatamować krwawienie po pijawkach? 

Wiele osób korzystających z hirudoterapii obawia się krwawienia, które w niektórych przypadkach może być dość obfite. W rzeczywistości strach przed wystąpieniem krwawienia jest nieuzasadniony, albowiem jest to zjawisko zupełnie naturalne, które powinno ustać maksymalnie po 24 godzinach. W miejsce, w które przyssała się pijawka, należy założyć jałowy gazik i materiały opatrunkowe, a procedury te należy poprzedzić zdezynfekowaniem rany. Samo krwawienie nie jest jednak powodem do zmartwień, ponieważ jest to poprawna reakcja organizmu. 

Czym smarować rany po pijawkach? 

Leczenie pijawkami nierzadko skutkuje pojawieniem się mniejszych lub większych ran. Zazwyczaj mogą one swędzieć lub powodować drobny dyskomfort, dlatego dobrym pomysłem jest ich posmarowanie. W tym celu warto użyć rozcieńczone olejki eteryczne, które wykazują działanie antyseptyczne. Dobrym pomysłem na zniwelowanie swędzenia ran jest także skorzystanie z preparatu antyhistaminowego. Istotne jest jednak, aby nie moczyć ran po pijawkach, albowiem takie działanie może przynieść negatywne skutki. 

Czy po pijawkach zostają blizny? 

Wiele niejasności w kontekście leczenia pijawkami budzą także kwestie związane z potencjalnymi bliznami. Pomimo że w wielu przypadkach leczenie pijawkami nie powoduje powstawania blizn i całkowite zagojenie zachodzi w błyskawicznym tempie, to w niektórych sytuacjach na naszej skórze mogą pozostać ślady po hirudoterapii. Ten fakt należy wziąć pod uwagę, gdy będziemy chcieli poddać się terapii, albowiem widoczne miejsca na skórze mogą być narażone na powstawanie niewielkich blizn. 

Jak długo krwawi się po pijawkach?

Krwawienie po leczeniu pijawkami zależy od wielu czynników i w niektórych przypadkach może trwać relatywnie długo, a w niektórych może wystąpić tylko w minimalnym stopniu. Ogólnie przyjęto jednak, że krwawienie z miejsc, w których doszło do aplikacji pijawek, nie powinno trwać dłużej niż 48 godzin. Należy jednak pamiętać, że krwawienie jest jednym z elementów terapii i jeśli nie występuje w nadmiernych ilościach, to nie powinno niepokoić. Optymalna długość krwawienia zazwyczaj wynosi około kilku godzin. 

Co zrobić, jeśli pijawki nie chcą się przyssać do ciała?

Proces hirudoterapii zazwyczaj przebiega sprawnie i bezproblemowo, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których pijawki nie chcą przyssać się do ciała. Wówczas nie należy jednak panikować, albowiem istnieją sposoby na zachęcenie pijawek do przyssania się do ciała. Jedną z najlepszych opcji jest ogrzanie zimnego miejsca, jednak dobrym pomysłem może być także nakłucie skóry w celu pojawienia się krwi. Zastosowanie tych metod w większości przypadków przynosi pozytywny skutek. 

Jak długo goją się rany po pijawkach?

Rany po pijawkach mogą przybierać różne formy i różne wielkości. Skala ran zawsze zależy od konkretnego przypadku, aczkolwiek zazwyczaj ich zniknięcie nie zajmuje przesadnie dużo czasu. Jeżeli podczas hirudoterapii nie doszło do żadnych niespodziewanych komplikacji, to całkowite zagojenie ran powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni. Czasami proces gojenia zachodzi jeszcze szybciej i zniknięcie śladów po leczeniu pijawkami następuje już po kilku dniach. 

Czy ugryzienie pijawki może być groźne?

Najwięcej obaw w kontekście leczenia pijawkami budzi zagrożenie dla zdrowia. Terapia pijawkami nie powinna budzić obaw, ponieważ ugryzienie pijawki praktycznie nigdy nie niesie za sobą nawet minimalnego ryzyka. Po ugryzieniu pijawki utrata krwi również jest relatywnie niewielka, co sprawia, że jakiekolwiek obawy przed poddaniem się hirudoterapii są nieuzasadnione, albowiem leczenie to, choć dla wielu brzmi strasznie, nie powoduje przesadnego dyskomfortu i jest raczej bezpieczne.

Może zainteresuje Cię również:

Medycyna Chińska – Filozofia równowagi życiowej

Medycyna Chińska – Filozofia równowagi życiowej

Tradycyjna medycyna chińska istnieje od ponad 2 tys. lat. Według filozofii Wschodu ciało i umysł człowieka są ze sobą ściśle powiązane, podobnie jak człowiek i natura.  Medycyna chińska szuka różnych sposobów na odnalezienie harmonii z naturą i jej...

Mata do akupresury – jak działa? Jak stosować? Jakie ma zalecenia?

Mata do akupresury – jak działa? Jak stosować? Jakie ma zalecenia?

Głównym zaleceniem maty do akupresury jest USUNIĘCIE ZESPOŁU BÓLOWEGO Zalecamy ją w celu złagodzenia miejscowego bólu umieszczonego w różnych obszarach; bóle kręgosłupa (odcinek krzyżowo -lędźwiowy, odcinek piersiowy, odcinek szyjny), a także zalecany w bólach stawów...