Akupunktura na rwę kulszową

Home 9 Terapie 9 Akupunktura zdrowotna 9 Akupunktura na rwę kulszową

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Rwa kulszowa wynika najczęściej z dyskopatii w kręgosłupie lędźwiowym, a ściślej rzecz ujmując jego przepukliny lub wypukliny. Często przyczyną jest również choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego. Jednym z powodów wystąpienia tej dolegliwości jest wystąpienie ucisku na nerw kulszowy lub jego podrażnienia. W tym wypadku wystąpienie rwy kulszowej może być skorelowane z przebiegiem takich chorób, jak:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • zespół mięśnia gruszkowatego,
  • choroby zakaźne,
  • wystąpienie stanu zapalnego,
  • wystąpienie zmian nowotworowych.

Warto pamiętać, że wystąpienie tej dolegliwości może nie być związane z wystąpieniem chorób współtowarzyszących. W tym wypadku może ona pojawić się przez uwarunkowania życiowe danej osoby, które przyczyniają się do ciągłego obciążenia kręgosłupa. Może to być np.:. Ciąża, czy wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej.

Umów się na wizytę

Zapraszamy na konsultację.

Rwa kulszowa – w jaki sposób się objawia?

Rwa kulszowa objawia się w postaci występującego w obszarze kręgosłupa lędźwiowego promieniującego na pośladek, a nawet całą nogę wraz ze stopą rwącego bólu. Dolegliwości bólowe mogą odznaczać się niezwykłą intensywnością. W tej sytuacji chory w celu odczucia ulgi zmuszony jest pozostawać w pozycji leżącej. Neurologicznym objawem współtowarzyszącym, zwłaszcza w przypadku ostrzejszego przebiegu tej choroby, jest charakterystyczne drętwienie, czy mrowienie w tych okolicach, a także zauważalne osłabienie czucia mięśni. W skrajnych przypadkach noga może nawet zupełnie nie reagować na dotyk. Dolegliwość ta może występować tylko z jednej strony lub z obu jednocześnie. Wystąpieniu charakterystycznego bolesnego skurczu może przyczyniać się do powstania typowego dla tej dolegliwości skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego. Charakterystycznym objawem jest również sztywność. Lekarz może rozpoznać rwę kulszową, zauważając, że u pacjenta występują osłabione reakcje neurologiczne w odpowiedzi na czynności wykonywane w związku z przeprowadzanym badaniem.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kultowej może przebiegać w zróżnicowany sposób. Jego podstawową formą jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się w szczególności leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, choć w cięższych przypadkach pacjent jest często dodatkowo wspomagany poprzez leki, które przyczyniającą się do rozluźnienia mięśni szkieletowych. Dolegliwości bólowe mogą być dodatkowo złagodzone za pomocą maści, żeli, czy okładów. W leczeniu choroby włączana jest również rehabilitacja zwana kinezyterapią. Polecane są również masaże. Doskonałym sposobem na wspomaganie leczenia tej dolegliwości jest akupunktura na rwę kulszową. Osoby zmagające się z tą chorobą mogą szybko zauważyć poprawę stanu zdrowia w wyniku nakłuwania tego obszaru. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że ulgę w dolegliwościach bólowych po akupunkturze z wykorzystaniem ciepłej igły odczuło ponad 95% pacjentów. Osoby, które pragną skorzystać z usług profesjonalistów, mogą zdecydować się na usługi akupunktury w Gabinecie Balanse. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na stronie: https://balanse.pl/terapie/akupunktura-zdrowotna/.