Akupunktura na migrenę
Umów się na wizytę
Objawy i przyczyny bólu głowy
Bóle głowy mogą pojawiać się z wielu różnych powodów i skutecznie utrudniają życie. Najczęściej spotykanym rodzajem takich dolegliwości jest napięciowy ból głowy – epizodyczny lub o charakterze przewlekłym. To uczucie obustronnego ścisku głowy, jakby była gnieciona w imadle. Może trwać pół godziny lub nawet kilka dni. Do tego towarzyszy nieraz wrażliwość na światło lub dźwięki. Chociaż nie jest to najgorszy rodzaj bólu głowy i zwykle można z nim jakoś funkcjonować, to uciążliwie daje o sobie znać.
Aby mieć pewność, że napięciowy ból głowy nie jest tylko epizodyczny, musi występować co najmniej 15 dni w każdym miesiącu, przez kolejne 3 miesiące. Wtedy są to już przewlekłe bóle głowy, znacznie bardziej odczuwalne. Najczęściej wymieniane przyczyny bólu głowy o charakterze napięciowym, to:
- uwarunkowania genetyczne,
- zbyt duże napięcie mięśni, szczególnie karku, szyi i barków,
- silny stres,
- stany lękowe i odczuwanie niepokoju,
- zbyt mała ilość snu,
- nadwrażliwość na zmiany pogody,
- zła postawa ciała,
- regularne obciążanie tylko jednej części pleców.
Migrenowe bóle głowy – czym są i skąd się biorą?
Od bólu głowy typu napięciowego, warto też odróżnić migrenowe bóle głowy. Charakteryzują się silnym, pulsującym jednostronnym bólem, który niemal nokautuje człowieka, prawie całkowicie uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Można też łatwo rozpoznać migrenowy ból głowy po objawach dodatkowych jak nudności, a nawet wymioty. Pojawia się też światłowstręt i nadwrażliwość na głośne dźwięki. Możliwe jest także widzenie swoistych refleksów światła w polu widzenia. Chorzy niejednokrotnie dostrzegają tzw. aurę migrenową, która zwykle niewiele wcześniej zapowiada atak silnego bólu.
Migrenowe bóle głowy zazwyczaj trwają do 72 godzin i w tym czasie niemal niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek czynności. Migrenę specjaliści dzielą na kilka rodzajów, ale łączną cechą każdej z nich jest uporczywy ból głowy, połączony z nieprzyjemnymi objawami neurologicznymi, jak nawet zaburzenie widzenia albo niedowład mowy czy ciała. Co ważne, u osób cierpiących na migrenę, reakcja organizmu na pewne bodźce jest bardzo wyolbrzymiona, a ból mogą wywołać nawet niepozorne czynniki. Przyczyny migrenowego bólu głowy nie zostały do końca zbadane, ale wśród najczęściej spotykanych wymienia się:
- podłoże genetyczne,
- nadmierną aktywność neuronów,
- silny stres i moment ulgi po zniknięciu przyczyny stresu,
- moment owulacji lub miesiączki u kobiet,
- meteopatię,
- nieregularne spożywanie posiłków i złą dietę,
- nadużywanie alkoholu,
- różne bodźce świetlne,
- nieprzyjemne zapachy,
- przebywanie na dużych wysokościach.
Przewlekłe bóle głowy i migrena – leczenie
W podstawowej wersji, leczenie bólu głowy zazwyczaj odbywa się na dwóch płaszczyznach. Najpierw trzeba zlikwidować sam ból, a następnie zapobiec kolejnym napadom. Przerwanie ataków bólu głowy jest najbardziej skuteczne, kiedy dochodzi do nich rzadko. Wówczas podaje się odpowiednie środki przeciwbólowe, ale największa ich skuteczność będzie przy zażyciu na samym początku bólu lub nawet już przy objawach zapowiadających migrenę.
Aby leczenie migreny było skuteczne, trzeba też sięgnąć po właściwy lek przeciwbólowy. Zazwyczaj jest to kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe środki przeciwzapalne albo pochodne sporyszu. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te substancje nie pozostają obojętne dla całego organizmu, więc ich stosowanie nie może odbywać się w sposób ciągły i bez ograniczeń. Tym bardziej, jeśli napady migreny są silne i szybko nawracające, hamowanie bólu wymagać będzie dobrania równie silnych leków, bardzo często wywołujących skutki uboczne.
Akupunktura jako alternatywna metoda leczenia bólu
Akupunktura to jedna ze znanych od dawna i szanowanych terapii zwalczania bólu, a nawet leczenia chorób różnego pochodzenia. Oparta na wieloletnich chińskich tradycja metoda nakłuwania ciała igłami sprawia, że w skuteczny sposób można pozbyć się niejednego bólu. W dodatku takie leczenie nie ma skutków ubocznych, uszkadza organów wewnętrznych czy układu nerwowego, jak to nieraz bywa przy zażywaniu silnych leków.
Akupunktura poprawia też ogólną odporność organizmu. Najpełniej jednak działa, kiedy pacjent dodatkowo stosuje się do zaleceń akupunkturzysty. Najczęściej dotyczy to poprawy trybu życia, szczególnie zachowania odpowiedniej diety, zerwania z nałogami czy dbania o higienę snu. Ważne jest też, by zrealizować cały plan leczenia akupunkturą, aby efekty były jak najbardziej widoczne. Chociaż akupunktura nie jest cudownym lekiem na wszystkie choroby świata, to z pewnością jest doskonałą metodą na zwalczanie bólów głowy i migreny. W badaniach naukowych wykonanych na reprezentatywnej grupie pacjentów udowodniono, że akupunktura jest skuteczną metodą zapobiegającą i leczącą bóle głowy, a jej efekty w porównaniu z innymi środkami są tym bardziej doceniane ponieważ nie niosą żadnych skutków ubocznych.
Akupunktura na migrenę – co daje leczenie?
Zabieg akupunktury jest wskazany na łagodzenie wielu rodzajów bólu, w tym właśnie na silny ból migrenowy. Taki sposób terapii jest wysoce skuteczny, co też zostało udowodnione licznymi badaniami naukowymi. Poddanie się serii zabiegów akupunkturowych pozwala na utrzymanie pozytywnych skutków leczenia nawet przez 6 miesięcy. W większości przypadków też częstość pojawiania się migrenowego bólu głowy zmalała aż o połowę. W dodatku korzystanie z akupunktury bardzo wzmacnia skuteczność leczenia środkami farmakologicznymi, przez co nieraz można znacznie ograniczyć stosowanie leków.
Dla wielu osób największą zaletą wyboru akupunktury jest fakt, że już w trakcie pierwszej terapii można przerwać silny ból głowy czy migrenę. Jest to ogromna ulga dla zmagających się z takimi dolegliwościami, którzy szukają alternatywnej pomocy, zamiast łykania leków po raz kolejny. Po skorzystaniu z zabiegu najlepiej rozpocząć całą serię spotkań, by w sposób nieszkodliwy dla organizmu leczyć migrenę, bez ciągłego strachu o kolejne napady bólu.
Akupunktura na ból głowy – jak wygląda leczenie?
Leczenie bólu głowy z pomocą akupunktury warto zacząć od ustalenia planu terapii ze specjalistą. Przede wszystkim przed zabiegiem trzeba poinformować o osobistej sytuacji pacjenta, która czasami ma znaczenie dla przebiegu leczenia. Aby akupunktura na ból głowy była skuteczna, koniecznie należy wspomnieć o:
- ciąży,
- miesiączce,
- podjętym leczeniu psychiatrycznym,
- nowotworze w aktywnym stadium,
- epilepsji.
Samo przygotowanie się do wykonania akupunktury nie wymaga wielu działań. Warto pamiętać, by tuż przed zabiegiem nie być przejedzonym ani zbyt głodnym. Ważne jest też, by wybierając się na zabieg, nie spożywać nic, co wpływa na prędkość pulsu, jak kofeina czy alkohol. Wszystkie zebrane informacje od pacjenta przed zabiegiem, pozwalają na opracowanie optymalnego planu leczenia, wraz z wyznaczeniem na ciele punktów do zastosowania akupunktury.
Kiedy pacjent jest gotowy do zabiegu, specjalista umieszcza igły w zaplanowanych wcześniej miejscach, co służy uwolnieniu przepływu energii. Dla większości jest to całkowicie bezbolesne, szczególnie kiedy już igła zostanie usadowiona. Całość może trwać maksymalnie 30 minut, po czym wszystkie igły muszą zostać wyjęte. Niektórym po zabiegu pozostają niewielkie zasinienia, które później znikają. Co ważne, leczenie migreny czy innego bólu z pomocą akupunktury nie niesie żadnych skutków ubocznych i powikłań.
Gdzie wykonać akupunkturę na migrenę?
Chociaż obecnie można znaleźć wiele gabinetów medycyny naturalnej, to warto dobierać swoich terapeutów z dużą uwagą. Przede wszystkim powinni to być specjaliści odpowiednio przeszkoleni do prowadzenia zabiegów akupunktury, z dużą wiedzą i doświadczeniem. To bardzo ważne, aby terapia była wykonana prawidłowo i skutecznie. Akupunktura na migrenę powinna też być przeprowadzona w warunkach sterylnych, dla bezpieczeństwa każdego pacjenta. Miejscem, gdzie akupunkturę wykonują profesjonaliści, jest Gabinet Balanse we Wrocławiu.
W Gabinecie Balanse, z pomocą akupunktury, leczone są między innymi przewlekłe bóle głowy, migreny i bóle o innym podłożu. Terapeuci w Balanse korzystają tylko z jednorazowych igieł najwyższej jakości, które są utylizowane po każdym zabiegu. Pacjenci ponadto są traktowani w sposób indywidualny, by każda dolegliwość została możliwie najskuteczniej zlikwidowana.
Zadbaj o siebie