Blog

Mata do akupresury – jak działa? Jak stosować? Jakie ma zalecenia?

mata do akupresury

Głównym zaleceniem maty do akupresury jest USUNIĘCIE ZESPOŁU BÓLOWEGO

Zalecamy ją w celu złagodzenia miejscowego bólu umieszczonego w różnych obszarach; bóle kręgosłupa (odcinek krzyżowo -lędźwiowy, odcinek piersiowy, odcinek szyjny), a także zalecany w bólach stawów i głowy.

Działanie maty jest bardzo proste i opiera się na następujących mechanizmach:

 • Działając w miejscu stanu zapalnego, pobudzamy krążenie krwi – co sprawia że nasz metabolizm przyspiesza i zachodzi proces regeneracji.
 • Rozległe działanie aplikatorów sprawia, że nasz mózg odczytuje to jako pojawienie się nowego ogniska zapalnego i rozpoczyna działania naprawcze, przy okazji likwidując ból początkowy.
 • Nasz ośrodkowy układ nerwowy uwalnia substancje biologicznie czynne -w tym opioidy, które mają rewelacyjne działanie przeciwbólowe.

Maty stosujemy przy bólach dolnej części pleców, odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa.

Ból kręgosłupa bardzo często związany z osteochondrozą. Osteochondroza to stan chorobowy kręgosłupa polegający na deformacji krążków międzykręgowych. Tkanka chrzęstna krążków dotkniętych osteochondrozą stopniowo ulega degeneracji i zamienia się, stwardniały krążek zmniejsza się i traci swoje właściwości amortyzujące między kręgami. W niektórych przypadkach krążek międzykręgowy nie może wytrzymać obciążenia i powstaje jego wypukłość – przepuklina kręgosłupa. Takie zmiany w przestrzeni między kręgami, prowadzą do zaburzeń krążenia w kręgach, stanów zapalnych, wielorakich skurczów mięśni, naruszenia zakończeń nerwowych, a w końcowym efekcie do pojawiJeśli cierpisz na bóle mięśni, problemy ze snem lub po prostu potrzebujesz relaksu, to musisz spróbować maty do akupresury. Odkryj, jak ta metoda może zmienić Twoje życie. W takich dolegliwościach zalecamy -jako terapie – akupunkturę w Balanse, masaż ogniem, terapię manualną, masaż bańka próżniowa i hirudoterapię.

Jak leżeć na macie do akupresury

Układamy się miejscem bólu na macie, osiągając efekt nakłuwania za pomocą własnego ciężaru. W przypadku bólu odcinka szyjnego zalecane jest podłożenie miękkiego wałeczka na kark. Po kilku minutach unosimy się i lekko przesuwamy aplikator względem powierzchni ciała w różnych kierunkach, tak aby zmieniały się punkty przyłożenia igieł. W leczeniu osteochondrozy zaleca się łączenie działania maty do akupresury z maściami o działaniu przeciwzapalnym oraz balsamów z olejkami eterycznymi chłodzącymi, dzięki temu zwiększamy tym skuteczności miejscowej terapii.

Czas i częstotliwość zabiegów

W przypadku silnego zespołu bólowego działamy przez 5–7 minut, co 2–3 godziny przez cały okres zaostrzenia. Jeśli ból jest przewlekły, zaleca się ekspozycję na 7-15 minut 2-3 razy dziennie.

Jakich efektów możemy oczekiwać stosując mata do akupresury na kręgosłup 

 • mata pobudza wydzielanie endorfin tzw hormonu szczęścia
 • zmniejsza zaistniałe procesy zapalne
 • łagodzi skurcze
 • łagodzi napięcie mięśniowe
 • poprawia ogólne samopoczucie fizyczne i psychiczne

Zastosowanie maty do akupresury na ból stawów

Choroby stawów można podzielić na dwie grupy: dystroficzne (o podłożu genetycznym tzw zwyrodnienia ) i zapalne.

Dystrofie najczęściej zauważamy u osób starszych i towarzyszy im powolna degeneracja chrząstki, więzadeł i torebek stawowych. Charakterystyczne objawy to: ból, ograniczenie ruchomości, deformacja stawu w czasie, chrupanie przy ruchu.

Stanom zapalnym towarzyszy zapalenie tkanek stawów. Typowe objawy: ból, sztywność, obrzęk. Zapalenie stawu może być związane albo z zaburzeniem metabolicznym, któremu towarzyszy tworzenie się kryształków soli w jamie stawowej, infekcją bakteryjną lub wirusową, albo z chorobą autoimmunologiczną organizmu (agresywność układu odpornościowego wobec własnych tkanek) ). W zależności od choroby można stosować takie metody jak akupunkturę w gabinecie Balanse, hirudoterapię w Balanse (pijawka lekarska ) maści przeciwzapalne i przeciwbólowe, fizjoterapię, ćwiczenia lecznicze itp. W gabinecie Balanse mamy duże doświadczenie potwierdzające skuteczność tych metod.

Technika stosowania maty do akupresury przy bólach stawów

Mate dociskamy dłońmi do miękkiego podłoża do bolącego stawu. Okresowo podnosimy i lekko przesuwamy matę, aby zmienić punkty przyłożenia igieł. W leczeniu stawów, a także w leczeniu bólu pleców, zaleca się zaleca się łączenie działania maty do akupresury z maściami o działaniu przeciwzapalnym oraz balsamów z olejkami eterycznymi chłodzącymi. Zwiększamy tym skuteczności miejscowej 

Czas i częstotliwość narażenia:

w ostrym przebiegu choroby działamy przez 5-7 minut co 2-3 godziny przez cały okres zaostrzenia. W przypadku bólu przewlekłego zaleca się aplikować przez 5-10 minut 2-3 razy dziennie.

Korzyści wynikające z zastosowania maty do akupresury na bóle stawów:

 •  poprawia przepływ limfy w stawach
 •  łagodzi ból
 • poprawia dotlenienie tkanek
 • redukuje napięcie mięśniowe 
 •  poprawia jakość zdrowia fizycznego i psycho-emocjonalnego
 • poprawia krążenie krwi i mikrokrążenie
 • zmniejsza stany zapalne mięśni i stawów
 • łagodzi napięcie i skurcze mięśni

Zastosowanie maty do akupresury na ból głowy.

Ból głowy może być objawem kilkudziesięciu różnych chorób i schorzeń. W większości przypadków pojawia się wraz ze wzrostem napięcia mięśniowego tylnej części głowy i szyi. Ten stan nazywamy „napięciowym bólem głowy”; i najczęściej jest spowodowany stresem, depresją, nerwicą, wysiłkiem fizycznym, nieprawidłową pozycją ciała, w tym podczas snu lub pracą przy komputerze.
Inną bardzo częstą przyczyną bólu głowy jest odpływ krwi z mózgu, co prowadzi do rozszerzenia i przepełnienia naczyń krwionośnych. Odwrotny stan może również powodować ból głowy – zwężenie światła naczyń lub ich skurcz. Ból głowy często pojawia się po długim przebywaniu w dusznym pomieszczeniu, wdychaniu szkodliwych substancji, zatruciu alkoholem, hipotermii lub przegrzaniu głowy oraz ciężkim wysiłku fizycznym. 

Za pomocą maty do akupresury można masować powierzchnię głowy, zwracając szczególną uwagę na podstawę czaszki. Zalecamy też masaż karku i głowy . Wskazaniem jest akupunktura, która prawie natychmiast redukuje napięcia oraz hirudoterapia (pijawka lekarska ) , która rozrzedza krew i dotlenia mózg- zbiegi wykonane w profesjonalnym gabinecie Balanse.

Czas i częstotliwość używania maty do akupresury przy bólach głowy 

Jednorazowo 5-10 minut. Jeśli to konieczne, następnie co godzinę przez 3-5 minut, aż ból całkowicie zniknie.

Korzyści stosowania masażu na bóle głowy:

 • łagodzi bóle głowy
 • redukuje napięcie i stres
 • redukuje skurcze mięśni
 • poprawia krążenie krwi
 • poprawia jakość snu
 • dotlenia mózg

Mata do akupresury – przeciwwskazania do samodzielnego masażu z wykorzystaniem maty do akupresury

 • ostre stany zapalne i inne choroby, którym towarzyszy gorączka
 • zapalenie skóry i inne choroby skóry (zwłaszcza zmiany ropne i wrzodziejące)
 • choroby onkologiczne dowolnej lokalizacji (stosować tylko po konsultacji z onkologiem )
 • obecność niektórych elementów skóry, np. dużych „wybrzuszonych” pieprzyków lub brodawczaków
 • niewydolność krążenia III stopnia
 • nieuregulowane skoki ciśnienia, zapaść
 • niewydolność narządów takich jak – płuca, serce , nerki i wątroba
 • padaczka
 • choroby psychiczne
 • przy skłonnościach do zakrzepów po dłuższym spadku aktywności fizycznej (np. po przebytej operacji).

Może zainteresuje Cię również:

Medycyna Chińska – Filozofia równowagi życiowej

Medycyna Chińska – Filozofia równowagi życiowej

Tradycyjna medycyna chińska istnieje od ponad 2 tys. lat. Według filozofii Wschodu ciało i umysł człowieka są ze sobą ściśle powiązane, podobnie jak człowiek i natura.  Medycyna chińska szuka różnych sposobów na odnalezienie harmonii z naturą i jej...

Leczenie pijawkami – na co pomaga

Leczenie pijawkami – na co pomaga

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda leczenia, która w ostatnich latach cieszy się relatywnie dużą popularnością i dobrą renomą. Ta metoda leczenia posiada bowiem szerokie spektrum walorów i pomaga na wiele różnych dolegliwości. Choć społeczeństwo nadal...