Wiele osób obawia się lub ma wstręt do pijawek. Opiszę Ci co czujesz i jak wygląda zabieg, ponieważ korzyści, jakie możesz dzięki temu odnieść są tak duże, że warto zmienić nastawienie.
Po pierwsze – najważniejsze- hirudoterapia jest zabiegiem znanym z medycyny ludowej- ALE DZIŚ WAŻNE JEST żebyś z takiego zabiegu korzystał u przeszkolonego terapeuty, który może udokumentować Ci źródło zakupu pijawek i ich rodzaj. Przed zabiegiem wypełniana jest ankieta- która kwalifikuje do zabiegu.
Do zabiegu należy się przygotować: nie myj się mydłami perfumowanymi, nie używaj przed zabiegiem perfum, nie pij wcześniej alkoholu, nie zażywaj środków podnoszących ciśnienie krwi lub ją rozrzedzających – zawsze pamiętaj żeby sprawdzić jakie leki zażywasz. Zjedzenie dzień wcześniej dużej ilości cebuli, czy czosnku – też może utrudnić pracę pijawkom, a na pewno je do Ciebie zniechęcić. Zwyczajnie nie będą chciały współpracować.
W jaki sposób stawiamy pijawki
Pijawki nie pełzają swobodnie po ciele w trakcie zabiegu, czy stawiania. Praktycznie wcale nie odczuwasz, że je tam umieszczamy- nie ma wicia i innych kojarzonych z obrzydzeniem ruchów. Pijawkę zwykle przykładamy w ograniczonym polu- według wskazania terapeutycznego np. na punktach akupunkturowych lub innych. Pijawkę umieszczamy w kieliszku szklanym, odwracamy go do góry dnem, żeby zwierze miało kontakt ze skóra i czekamy, aż się umiejscowi. Pijawka zaczynając pracę, potrzebuje przeciąć skórę w tak zwany znaczek mercedesa- ma trzy ząbki przecinające- jest to niebolesne – odczucie szczypania jak przy wdepnięciu w pokrzywy. Po tym przyczepia się nóżką z przyssawka do ciała- nie odczuwalne – i spokojnie leży ssąc krew- również nieodczuwalne. W zależności od upodobań- pacjent może w ogóle nie wiedzieć pijawki na swoim ciele- wtedy ma bardzo ograniczone odczucia i spokojnie przechodzi zabieg. Czas utrzymania pijawki na ciele zależy od zaleceń terapeutycznych od 5 do max 40 min. Zależy to też od wielkości pijawki i miejsca przystawienia.
Po zabiegu pijawka jest utylizowana (używana tylko jeden raz dla twojego bezpieczeństwa), a pacjent zostaje opatrzony jałowym gazikiem, na zewnątrz opatrunkiem chłonnym. Rana po zabiegu przypomina troszkę większe ukąszenie komara. Wacik jałowy należy na ranie zostawić 12h, opatrunek zewnętrzny zmienić w razie potrzeby. Krwawienie zwykle ustaje po 12h, normalne jest też, gdy utrzymuje się do 20h. Miejsce, gdzie był zabieg nie jest bolesne, czasem swędzi- oznacza to zakwaszenie organizmu, toksyny z jego wnętrza, można swędzenie złagodzić smarując po powstaniu strupa- środkami po ukąszeniu komara, albo Tribiotykiem, żeby przyspieszyć gojenie.
Zabiegi wykonujemy średnio raz w tygodniu, ilość ustalamy zgodnie z celem terapeutycznym – średnio 4 do 10 razy. Różnicę w samopoczuciu odczuwamy zaraz po zabiegu.
Wskazania, przeciwwskazania oraz dobrodziejstwa jakie mogą poczynić terapie z użyciem pijawek mogą Państwo znaleźć na naszej stronie WWW.