Badanie żywej kropli krwi
Jest to analiza stanu naszego organizmu na podstawie obrazu kropli krwi widzianej pod mikroskopem.
Analiza ta jest różna od zwykłej morfologi wykonanej na krwi zmienionej odczynnikami chemicznymi- tej powszechnie wykonywanej w laboratoriach. Oba badania mogą się wzajemnie uzupełniać, a analiza żywej kropli daje dużo wskazówek co do kierunku poszukiwań przyczyn problemów zdrowotnych, może rozwiać wiele wątpliwości, potwierdzić lub wykluczyć inne diagnozy.
W konwencjonalnych laboratoriach również wykonuje się analizy mikroskopowe krwi, niestety coraz rzadziej i w osobnym zleceniu np. barwiony rozmaz, jednak coraz częściej rola specjalisty ogranicza się do pobrania krwi – pozostałe parametry określa maszyna, automat.
Umów się na wizytę
Zapraszamy na konsultację.
Krew tuż po pobraniu i naniesieniu jej na szkiełko podstawowe jest oceniana pod względem prawidłowości jej składników morfotycznych, czyli krwinek czerwonych, białych, płytek krwi. Komórki te oceniamy pod względem wielkości, budowy, wybarwienia ilości w polu widzenia. Składniki te również oceniamy pod kątem ich “ułożenia” np. rulonizacji, tworzeniu klastrów, agregacji, ruchliwości i zagęszczenia.
W obrazie krwi oceniamy kondycję osocza, czyli “cieczy” w której są zawieszone wyżej wymienione składniki morfotyczne krwi. Jest podstawowym środowiskiem dla elementów morfotycznych. Powinno zawierać 91% wody, 8% związków organicznych, w tym białek, cukrów, witamin, enzymów oraz 1% związków nieorganicznych, utrzymujących równowagę kwasowo- zasadową ustroju.
Dlaczego mikroskopowe badanie żywej krwi to najlepsza metoda dla mnie?
Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi pozwala na zobaczenie w inny sposób obrazu krwi, oceniamy parametry, których nie można ocenić w innym badaniu laboratoryjny. W badaniu mikroskopowym krwi oceniamy wygląd składników morfotycznych krwi- poprzez bezpośrednie spojrzenie na nie przez mikroskop. W ten sposób możemy ocenić np. wygląd krwinek czerwonych i innych składników, na tej podstawie można wywnioskować, jakie procesy patologiczne zachodzą w organizmie. W obrazie mikroskopowym widać też składniki mineralne, kolonie grzybów, duże białka – czyli to czego nie powinno być w obrazie krwi, a żeby wykryć to w badaniu laboratoryjnym, należałoby wykonać specjalne badania w tym konkretnym kierunku.
Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi może być wyjściowe do dalszej diagnostyki, uchroni Cię przed nieprawidłowym leczeniem, czy żmudnym poszukiwaniem przyczyny złego samopoczucia.
W obrazie krwi można zauważyć nadmiar białek fibrynogenu – które są istotne w procesach krzepnięcia krwi, jego nadmiar może być niebezpieczny, powodować zakrzepice i tendencje do udarów. W osoczu można też rozróżnić formy skrystalizowane związków chemicznych, soli mineralnych, jest to niekorzystne zjawisko, może powodować obciążenia nerek, czy tworzyć złogi w tkankach, np. w dnie moczanowej.
W żywej kropli krwi często znajdujemy białka ustrukturyzowane, metale ciężkie, różne formy cholesterolu, fragmenty białek pasożytniczych, jaja pasożytów.
Badanie jest pomocne w diagnozie wielu schorzeń, często jest pierwszym wskazaniem przy problemach i złym samopoczuciu niewiadomego pochodzenia.
Warto zrobić takie badanie przy objawach typu:
- torbiele, cysty
- bóle głowy
- bóle brzucha
- bóle stawów i mięśni
- zaparcia, wzdęcia
- alergie
- chroniczne zmęczenie
- nadpobudliwość
- zgrzytanie zębami
- anemia
- problemy skórne
- wypadanie włosów
- zaburzenia snu
- obniżona odporność
- napady duszności
- niedowaga lub nadwaga
Przebieg badania analiza żywej kropli krwi
Badanie jest bezbolesne, bardzo delikatne. Jednorazowym automatem przebijana jest skóra na palcu i pobierana kropla krwi. Materiał przy pacjencie jest oglądany pod mikroskopem ze szczegółowym wyjaśnieniem, co widać i jaki to ma wpływa na samopoczucie. Pacjent obraz spod mikroskopu widzi na ekranie monitora. Na miejscu udzielana jest porada odnośnie ewentualnych innych badań, stylu życia, odżywiania i ewentualnie w razie potrzeby zastosowania ziół lub innych preparatów.
Na badanie należy się przygotować jedynie w ten sposób, że dzień wcześniej zachować zrównoważony tryb życia, nie nadużywać alkoholu, pół godziny przed badaniem wypić dwie szklanki czystej wody. Nie wymagane jest przyjście całkowicie na czczo, ale nie wskazane jest nadmierne spożycie pokarmów białkowych.
Badanie jest odpowiednie dla każdego wieku, od dzieci do seniorów, nie ma wyjątków również, jeżeli chodzi o choroby i zażywane stale leki, należy tylko przypomnieć sobie jakie leki są codziennie zażywane- na potrzeby wywiadu przed badaniem.
Porada dla rodziców: najlepiej z dzieckiem porozmawiać o tym, że udajecie się po poradę. Na miejscu my wytłumaczymy dziecku, na czym ta porada będzie polegała – ogranicza to stres dziecka przed badaniem i skraca go do kilku sekund.
Pytania i odpowiedzi:
Czy badanie żywej kropli krwi wymaga przygotowania?
Przed badaniem należy godzinę wcześniej prawidłowo się nawadniać, aby wynik badania nie był zafałszowany na skutek zagęszczenia składników morfotycznych.
Dzień przed badaniem nie należy się przejadać. Na badanie nie ma potrzeby przychodzić na czczo, należy w odstępie nie krótszym niż 2h zjeść lekki posiłek.
Czy badanie żywej kropli krwi jest wystarczające do leczenia?
Jak w każdym badaniu, w sytuacji bardzo niepokojących wyników należy rozszerzyć diagnostykę o inne badania, potwierdzić stan innymi metodami. Badanie żywej kropli krwi jest dobrym sposobem na rozpoczęcie diagnostyki.
Umów się na wizytę
Zapraszamy na konsultację.
Zadbaj o siebie