Badanie homocysteiny Wrocław
Homocysteina jest istotnym parametrem badanym w profilaktyce chorób układu sercowo- naczyniowego, coraz częściej zalecanym przez lekarzy, kryje też wiele innych cennych informacji dotyczących stanu zdrowia.
Homocysteina jest aminokwasem siarkowym i powstaje w organizmie jako wynik przemiany innego aminokwasu- metioniny. Poziom homocysteiny w organizmie wskazuje na stan procesów właśnie dotyczących układu sercowo naczyniowego.
Normy homocysteiny pokazują, że obniżony poziom i podwyższony poziom stężenia homocysteiny we krwi jest zagrożeniem.
Prawidłowy poziom homocysteiny w naszym badaniu to:
5.0–15.0 μmol/L Optymalne stężenie – wskazuje na zrównoważony cykl przemian homocysteiny.
Umów się na wizytę
Niski poziom homocysteiny
< 5.0 μmol/L Niskie stężenie- może być wynikiem błędów żywieniowych i skutkować wyższą podatnością na stres oksydacyjny.
Poza zagrożeniem miażdżycą stężenia homocysteiny oznacza się w diagnostyce innych schorzeń np. autoimmunologicznych, osteoporozie, insulionoporności, cukrzycy czy bezpłodności.
Badanie homocysteiny – Wskazania
Wskazaniem do badania Homocysteiny jest zagrożenie miażdżycą, wysoki poziom cholesterolu. Podwyższony poziom homocysteiny jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badanie istotne jest u osób z nadciśnieniem, otyłością, u palaczy, u osób z podniesionym poziomem lipidów, przy cukrzycy, w zespołach metabolicznych, przy niewydolności nerek.
Utrzymywanie prawidłowego poziomu homocysteiny, w połączeniu z odpowiednim poziomem i formą chemiczną kwasu foliowego zapewnia prawidłowy przebieg ciąży, a badanie korelacji obu parametrów jest istotne w diagnostyce bezpłodności.
Badanie poziomu homocysteiny jest dla Ciebie jeśli:
Badanie homocysteiny należy wykonać jeżeli:
- w historii rodzinnej są zaburzenia układu sercowo- naczyniowego
- masz nadwagę,
- masz wysoki poziom lipidów we krwi
- żyjesz w stresie,
- cierpisz na choroby degeneracyjne
- masz zaburzenia gospodarki cukrowej
- borykasz się z bezpłodnością
- masz zaburzenia pracy tarczycy
- Oznaczenie poziomu homocysteiny jest istotne w prawidłowym przebiegu ciąży.
Jak przygotować się do zabiegu
Do badania nie ma potrzeby przygotowywać się w żaden sposób, krew można poddać badania bez potrzeby bycia na czczo.
Przebieg zabiegu
Zabieg poboru krwi jest mało inwazyjny, do badania potrzeba odcisk 4 kropli krwi włośniczkowej z palca. Po dezynfekcji palec nakłuwany jest małym automatycznym nakłuwaczem, pojawiające się krople krwi są zbierane na czterech oznaczonych polach na specjalnym kartoniku. Wyniki badań są wysyłane pacjentowi drogą elektroniczną.
Homocysteina badanie przeciwwskazania
Nie ma przeciwwskazania do wykonania badania, wręcz należy badanie wykonać, szczególnie przy wspomnianych wyżej objawach wysokiej homocysteiny we krwi, lub w chorobach, które może indukować ten zaburzony poziom.
Badanie poziomu homocysteiny cena
Pytania i odpowiedzi?
Po co robić badanie homocysteiny?
Badanie robi się, aby wykluczyć niebezpieczeństwo chorób sercowo naczyniowych z tytułu podwyższonego poziomu homocysteiny lub innych zaburzeń na które może się składać nieprawidłowe stężenie homocysteiny we krwi.
Kiedy zrobić badanie poziomu homocysteiny?
Badanie można zrobić w przypadku profilaktyki chorób sercowo- naczyniowych lub w przypadku przesłanek dotyczących objawów chorób zależnych od nieprawidłowego stężenia homocysteiny- takich jak: choroby neurodegeneracyjne, – Parkinson, Alzheimer, zaburzenia gospodarki cukrowej, bezpłodność, otyłość, zaburzenia pracy gruczołów i nieprawidłowe poziomy hormonów.
Co wykrywa homocysteina?
Zaburzenia poziomu homocysteiny wykrywają choroby układu sercowo- naczyniowego , ale też inne zespoły metaboliczne.
Czy kawa podnosi poziom homocysteiny?
Jednym z czynników, który podnosi poziom homocysteiny jest stres, ale w badaniach dowiedziono, że spożywanie dużych ilości kawy podnosi stężenie homocysteiny we krwi, a wstrzymanie się od kawy obniża ten poziom u kawoholików.
Umów się na wizytę
Zadbaj o siebie