Blog

Czy leczenie pijawkami jest skuteczne?

pijawka lekarska

Hirudoterapia to rodzaj leczenia, do którego wykorzystywane są specjalne gatunki lekarskich pijawek. Ta metoda leczenia została dopuszczona do stosowania w 2004 roku. Pijawki wykorzystywane do zabiegów leczniczych zbierane są w ściśle określonych miejscach. Warto wiedzieć, że zarówno hodowla, jak i zakup, czy sprzedaż pijawek wiąże się z koniecznością przedstawienia konkretnych zezwoleń. Do leczenia wykorzystywane są tylko pijawki hodowlane, które są karmione w ściśle określony sposób. 

Ile kosztuje zabieg z pijawek?

Hirudoterapia może być wykorzystywana do leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. Wśród licznych wskazań do terapii pijawkami znajdują się m.in. cukrzyca, impotencja, choroby zakrzepowo – zatorowe, jak również hemoroidy, czy nadciśnienie tętnicze. Leczenie przy zastosowaniu pijawek może pomóc także w niektórych schorzeniach psychiatrycznych, np. w leczeniu depresji, terapii stanów nerwicowych. 

Cena jednego zabiegu z wykorzystywaniem pijawek to 130 złotych, jednak końcowa cena uzależniona jest od zastosowanych pijawek. Koszt jednej pijawki wynosi 25 złotych.  

Ile zabiegów pijawkami należy wykonać?

Aby osiągnąć trwały efekt terapeutyczny najlepiej wykonać serię zabiegów. Najczęściej stosuje się 4 do 8 serii terapeutycznych. Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem pijawek stosuje się raz w tygodniu. Odpowiednia liczba zabiegów terapeutycznych ustalana jest indywidualnie, po konsultacji z hirudoterapeutą. 

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od zaawansowania choroby oraz miejsca przyczepienia pijawek terapeutycznych. 

Kiedy efekty po terapii pijawkami?

Wydzielina produkowana przez pijawki zawiera ponad 100 dobroczynnych substancji, które wykazują pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia u osób cierpiących na szereg dolegliwości. Podczas zabiegu substancje zawarte w pijawce przechodzą do krwiobiegu pacjenta, dzięki czemu przyczyniają się do usprawnienia i wspomagania leczenia.

Efekt terapeutyczny po zabiegu z wykorzystaniem pijawek widoczny jest najczęściej już po wykonaniu kilku zabiegów. Leczenie pijawkami przyczynia się do poprawy ukrwienia placów u dłoni i stóp, a także pomaga w leczeniu żylaków. 

Ile kosztuje jedna pijawka lecznicza?

Pijawki przystawia się na zdrowej skórze, najbliżej miejsc zmienionych chorobowo. Podczas jednego zabiegu stosuje się najczęściej od 3 do nawet 15 pijawek terapeutycznych.  Koszt jednej pijawki wynosi 25 złotych. 

Punkty przystawiania pijawek są ściśle określone, dlatego też zabieg ten powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego i uprawionego hirudoterapeutę. Procedura zabiegowa rozpoczyna się tuż po umieszczeniu pijawki na skórze. 

Czy pijawki są jednorazowe?

Po umieszczeniu pijawki na skórze pacjenta, jego skóra jest przegryzana przez pijawkę. W tym samym czasie pierścienica zasysa niewielką ilość krwi pacjenta, jednocześnie uwalniając do krwioobiegu pacjenta dobroczynne substancje. 

Punkty przystawiania leczniczych pijawek są ściśle określone i zależą od schorzenia, z którym chory zgłasza się do terapeuty. Po zakończonej terapii usuwa się zwierzęta ze skóry pacjenta. Pijawki są jednorazowe i w żadnym wypadku nie wykorzystuje się ich ponownie, nawet jeśli zabieg powtarzany jest u tej samej osoby. Te lecznicze zwierzęta traktowane są jak odpad medyczny i utylizowane. 

Czego nie wolno po pijawkach?

Warto wiedzieć, że krwawienie w miejscu przystawienia pijawek może trwać nawet do 24 godzin po zakończeniu zabiegu. Krwawienie to jest jedną z ważnych części procesu leczniczego. 

Po zakończonym zabiegu należy relaksować się i odpoczywać. Całkowicie zakazany jest intensywny wysiłek fizyczny. Powstałe w trakcie zabiegu ranki można przemywać spirytusem salicylowym. Nie wolno używać żadnych innych środków dezynfekcyjnych. Zabronione jest także moczenie i mycie ran po zabiegu. Kąpiel całego ciała możliwa jest dopiero po pełnym wygojeniu się ranek. 

Czy pijawka sama odpadnie?

Pijawka po przystawieniu do skóry, przez cały czas trwania zabiegu przebywa w jednym miejscu, nie przemieszcza się. Zabieg uznaje się za zakończony w momencie, kiedy pijawka samodzielnie odpadnie od skóry. W niektórych przypadkach terapeuta może zdecydować o wcześniejszym zakończeniu terapii. 

Czas trwania jednej sesji terapeutycznej to od 30 do 180 minut, jednak średnio trwa on 1 godzinę. 

Czy leczenie pijawkami boli?

W trakcie zabiegu pijawki produkują i uwalniają do organizmu osoby leczonej, substancje o działaniu przeciwbólowym. Dzięki temu zabieg hirudoterapii jest praktycznie bezbolesny. Niektórzy pacjenci, skarżą się na odczuwanie dyskomfortu, szczególnie w początkowej fazie terapii. 

Może zainteresuje Cię również:

Biorezonans w pozbyciu się uzależnienia od gier komputerowych

Biorezonans w pozbyciu się uzależnienia od gier komputerowych

Czy biorezonans może pomóc w walce z uzależnieniem od gier komputerowych? Przekonaj się, jak nowoczesna technologia wspiera zdrowie psychiczne i poprawia jakość życia. W dzisiejszym świecie gry komputerowe stały się nieodłączną częścią codziennego życia wielu osób....

Medycyna Chińska – Filozofia równowagi życiowej

Medycyna Chińska – Filozofia równowagi życiowej

Tradycyjna medycyna chińska istnieje od ponad 2 tys. lat. Według filozofii Wschodu ciało i umysł człowieka są ze sobą ściśle powiązane, podobnie jak człowiek i natura.  Medycyna chińska szuka różnych sposobów na odnalezienie harmonii z naturą i jej...